Historia klubu część I: Założenie oraz pierwsze lata działalności

Historia klubu część I: Założenie oraz pierwsze lata działalności

Serię artykułów rozpoczynamy od wspomnień rozpoczynających działalność klubu czyli od 1918 roku.

Pierwszy artykuł obejmie lata 1918 do 1945 czyli od założenia klubu do końca II wojny światowej.

"W 1918 r. po ukończeniu studiów prawniczych powrócił do Żabna dr Stanisław Witek. Zaraz też przystąpił do organizacji klubu piłkarskiego. Założony klub nosił nazwę Klub Sportowy "Dunajec", a jego pierwszym prezesem został dr S. Witek. Należeli do niego głównie rzemieślnicy.

Lata 1920-1922 - zmiana nazwy klubu z KS "Dunajec" na Akademicki Klub Sportowy "Strzelec" Żabno. Akademikami nazywano w owym czasie uczniów, którzy kontynuowali dalszą naukę po ukończeniu szkoły powszechnej. Byli to przeważnie uczniowie szkół dokształcających oraz średnich, a także uczniowie praktykujący naukę zawodu. Wyróżniającymi się zawodnikami byli Antoni Jakubiec oraz Gabryel Pacanowski. Reprezentowali żabnieński klub do 1939 r.

1932 r. - pierwszy oficjalny mecz AKS "Strzelec" Żabno z reprezentacją Dąbrowy. Spotkanie odbyło się w Dąbrowie i zakończyło się zwycięstwem gospodarzy 3:1.

3 maja 1934 r. - w Żabnie zorganizowano zawody w strzelaniu. Reprezentanci Żabna zajęli III miejsce (statuetka dra S. Witka)

Lata 1933-39 - działalność sportowa klubu łączyła się ze sportem szkolnym. Wszystko za sprawą nauczyciela Mieczysława Seweryna, który w tutejszej szkole prowadził m.in. zajęcia z wychowania fizycznego (wtedy nazywano je ćwiczeniami cielesnymi).

Lipiec 1938 - drużyna AKS "Strzelec" zmierzyła się z reprezentacją Żydów - "Siła-Kraft". Wiadomo tylko, że mecz ten wygrał zespół z Żabna.

Niestety, wszelką działalność sportową pokrzyżowała II wojna światowa. Część drużyny AKS "Strzelec" została wywieziona do obozów koncentracyjnych, zaś część na roboty do Niemiec. Również w szkołach okupant zakazał prowadzenia zajęć z ćwiczeń cielesnych. A na to miejsce wprowadzono krótką, bo zaledwie 10-minutową gimnastykę rekreacyjną. Mimo wszystko młodzież rozgrywała towarzyskie mecze piłki nożnej. Te organizowano na błoniach gminnych, gdzie obecnie mieści się stadion sportowy."

To wszystkie dane, które udało się zebrać dotyczące początków historii klubu. Są to artykuły prasowe, a także wspomnienia zebrane na potrzeby pisania książki wydanej na 100-lecie Polanu Żabno w 2018 roku.

Cytat z książki "100 lat, Od KS "Dunajec" do MLKS "Polan" Żabno, 1918 - 2018" autorstwa Pawła Domańskiego

Powiązana galeria:
zamknij reklamę

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości