Historia klubu część III: Rozwój sportu i igrzyska zimowe

Trzecia już część opowieści o historii klubu dotyczyć będzie w mniejszym stopniu samego Polanu Żabno jako drużyny piłkarskiej, a skupiona będzie bardziej na rozwoju wielu dyscyplin sportowych w Żabnie w latach 1960 - 1970.

"1960 r. - awans pierwszej drużyny do kl. A. Wybory do nowego zarządu LZS Żabno. Nowym prezesem wybrany został Mieczysław Kiecka.

Sierpień 1961 - oddanie do użytku nowego budynku socjalnego na stadionie w Żabnie. Gospodarz obiektu Władysław Bulanda.

Luty 1962 - Żabno było organizatorem zimowych igrzysk młodzieży. Rozegrano następujące konkurencje: jazda szybka, sztafety, slalom, Złoty Krążek "Świata Młodych", jazda tyłem oraz turniej hokeja na lodzie dla chłopców. Łyżwy dla żabnieńskiej młodzieży wypożyczył klub LZS Żabno.

Listopad 1962 - przeniesienie świetlicy Miejskiej w Żabnie do budynku socjalnego sportowców. Z obiektu korzystali również sportowcy LZS Żabno.

Lata 1967 - 1970 - zespół LZS Żabno występował w kl. B"

W latach 60 ubiegłego stulecia w Żabnie rozwijało się wiele dyscyplin sportowych, takich jak: gimnastyka, biegi terenowe, piłka ręczna, łucznictwo, łyżwiarstwo czy narciarstwo. Zmagania w tych dyscyplinach możemy zobaczyć w galerii zdjęć z tego okresu.

Najważniejszym wydarzeniem tego okresu były igrzyska zimowe młodzieży zorganizowane w Żabnie w lutym 1962 roku. Lodowisko na tą okazję zostało stworzone przy szkole podstawowej.

W galerii możemy oglądać również notatki dotyczące tych właśnie igrzysk a także możemy przeczytać życiorys Jadwigi Borowicz czyli nauczycielki wychowania fizycznego w szkole podstawowej, która przygotowywała młodzież do tych właśnie igrzysk zimowych.

Galeria zdjęć zawiera również fotografie zawodników ówczesnego LZS-u Żabno a wspomnienie z rozgrywek na stadionie sportowym w Żabnie z okazji 700-lecia, w którym to drużyna LZS Żabno zmierzyła się z Cracovią Kraków.

Cytat z książki "100 lat, Od KS "Dunajec" do MLKS "Polan" Żabno, 1918 - 2018" autorstwa Pawła Domańskiego

Powiązana galeria: