Historia klubu część VII: Sytuacja klubu na początku lat 90.

Historia klubu część VII: Sytuacja klubu na początku lat 90.

W siódmej części artykułów poświęconych historii klubu przeczytamy jak wyglądała sytuacja klubu w trudnych czasach podczas zmian ustrojowych w Polsce, a także poznamy szczegółowy opis pracowników klubu z końca lat 80. oraz z początków lat 90.

''Rozpoczynająca się ostatnia dekada dwudziestego stulecia nie wniosła większych zmian w zakresie działalności sportowej żabnieńskiego klubu. Stowarzyszenie w dalszym ciągu istniało pod nazwą Ludowy Klub Sportowy Żabno i realizowało wcześniej nakreślone zadania. Służyło swoimi obiektami nie tylko prowadzącym regularne treningi i rozgrywki zawodnikom, służyło przede wszystkim młodzieży szkolnej oraz mieszkańcom. Stadion był i nadal pozostaje w Żabnie miejscem wielu imprez kulturalnych oraz rekreacyjno-sportowych. Współpraca z Domem Kultury i miejscowymi szkołami zawsze przynosiła pożądane efekty nie tylko na niwie wychowawczej, ale przede wszystkim wpływała na możliwość lepszego rozwoju kultury fizycznej i propagowania działalności sportowej.

Owszem, sytuacja ekonomiczno społeczna kraju oraz wynikające z tego przemiany ustrojowe, też odbiły się na działalności żabnieńskiego klubu, zwłaszcza w zakresie pozyskiwania środków finansowych. W tym przypadku trudno się dziwić takiemu przebiegowi spraw skoro było to powszechne w całym kraju, a z podobnymi problemami borykały się przecież o wiele większe i prężniejsze ośrodki sportowe niż Żabno. Nie miało to jednak znaczącego wpływu na działalność sportową w tutejszym środowisku. Tę prowadzono nadal, chociaż trudności napotykano coraz większe. Dobrze, że w zaistniałej rzeczywistości problemy polityczne nie odgrywały większej roli, a działacze żabnieńskiego klubu koncentrowali się głównie na pracy społecznej, jakże niezbędnej dla podtrzymania wypracowanej już tradycji.

Nie ulega także większym zmianom baza socjalna LZS Żabno. Mimo kłopotów finansowych na bieżąco starano się wykonywać niezbędne remonty szatni i zaplecza. Również dbano o zaopatrzenie w odpowiednie ubiory dla sportowców i sprzęt niezbędny do kontynuowania działalności szkoleniowej, zarówno bezpośredniego zaplecza pierwszej drużyny, jak i drużyn młodzieżowych. A uzupełniano to wszystko różnymi sposobami, sięgając także po pomoc ze strony Rodaków z Chicago. Miejscowi działacze czynili zatem wszystko, by klub w Żabnie funkcjonował poprawnie.

W niezmienionym składzie (porównując końcówkę lat 80.) pozostał także Zarząd LZS Żabno. Tworzyli go więc:

Prezes - Tadeusz Chrościński

Z-ca prezesa - Czesław Liro

Sekretarz - Jan Kijowski I

Skarbnik - Stanisław Dyszkant

Członkowie - Jan Kijowski II, Henryk Wasylewicz, Józef Bezak i Henryk Szpilski

Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej był Stanisław Mikuta. Natomiast funkcję gospodarza szatni i całego obiektu sportowego pełnił Stanisław Buczek. Z kolei szkoleniem zawodników w żabnieńskim klubie zajmowali się: Piotr Brożek - trener pierwszej drużyny seniorów, Krzysztof Kulig - trener juniorów oraz Paweł Domański - opiekun drużyn trampkarzy (młodszych i starszych).

Dzięki tak zorganizowanej pracy szkoleniowej i wychowawczej napływ młodzieży do poszczególnych drużyn był dość znaczny. Nie bez znaczenia była w tym przypadku współpraca żabnieńskiego klubu ze szkołami działającymi na terenie miasteczka, a więc Zespołem Szkół Zawodowych i Szkołą Podstawową w Żabnie. Odpowiednia selekcja i systematyczne zajęcia szkoleniowe (ważne znaczenie w tym przypadku miały godziny przeznaczone na zajęcia pozalekcyjne), to podstawowe elementy przynoszące tak oczekiwane efekty w rozwoju młodych piłkarzy. Przekładało się to również na pierwszy zespół LZS Żabno, bowiem corocznie mogło w nim występować kilku młodzieżowców. Z czasem nabierali doświadczenia i stawali się niejednokrotnie podstawowymi zawodnikami żabnieńskiego klubu.''

Zdjęcia członków z tego okresu możemy zobaczyć w galerii z części szóstej.

Mimo ciężkich czasów w kwestii finansowej klub ciągle się rozwijał i dzięki temu rozwijała się piłka nożna wśród młodzieży, która coraz mocniej stawiała ślad na pierwszej drużynie seniorów. W kolejnym artykule przybliżymy poczynania zespołu w sezonie 1990/1991 (między innymi przybliżona zostanie kadra zespołu czy szczegółowa tabela), a także wspomnimy właśnie o drużynach młodzieżowych oraz ich dokonaniach.

Cytat z książki "LZS i MLKS "Polan" Żabno w latach 1990-2010" autorstwa Pawła Domańskiego

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości