Historia klubu część X: Sezon 1992/1993 i zmiana Zarządu

Historia klubu część X: Sezon 1992/1993 i zmiana Zarządu

Przed nami już dziesiąta część artykułów poświęconych historii piłkarstwa w Żabnie.

W tej części dowiemy się jak drużyna seniorów poradziła sobie w klasie okręgowej w sezonie 1992/1993, będziemy mogli także przeczytać o jej przygotowaniach oraz o zmianach jakie zachodziły w drużynie w rundzie jesiennej oraz rundzie wiosennej. Ten artykuł obejmuje także wybory Zarządu ze stycznia 1993 r, i przedstawienie jego członków na najbliższą kadencję.

“Rozpoczęcie nowego sezonu 1992/93 wiązało się tym razem z poważnymi problemami organizacyjnymi w żabnieńskim klubie. Poprzedni sezon nie był zbyt udany, jeżeli chodziło o zamierzenia tutejszych działaczy. Miejsce w tabeli po zakończonych rozgrywkach daleko odbiegało od założonych wcześniej planów. Wyniki pierwszego zespołu LZS Żabno były różne. Zastanawiano się w czym tkwiły błędy, które nie pozwalały na osiągnięcie przez zawodników premiowanej lokaty w tabeli.

Jeszcze w lipcu zarząd klubu podjął decyzję o powołaniu nowego trenera pierwszej drużyny seniorów. Ponieważ wynikały z tego powodu pewne trudności, zdecydowano sie czasowo (do chwili poszukiwania szkoleniowca) powierzyć obowiązki trenera Pawłowi Domańskiemu. Tak więc w rękach wspomnianego szkoleniowca pozostawał nie tylko pierwszy zespół LZS Żabno, ale także drużyny trampkarzy młodszych oraz starszych. Juniorami w dalszym ciągu opiekował się Krzysztof Kulig.

Okres przygotowawczy do nowego sezonu trwał bardzo krótko. Praktycznie - do odpowiedniego przygotowania zawodników musiały wystarczyć trzy tygodnie treningów. Godna podkreślenia była w tym przypadku postawa zawodników. Licznie i bardzo systematycznie brali udział w zajęciach (trzy razy w tygodniu), starając się nadrobić pewne zaległości. To, jak pracowali zawodnicy podczas treningów, miało się okazać w późniejszym czasie podczas rozgrywania spotkań mistrzowskich.

Co do pierwszego składu pierwszej drużyny, to nie uległ on większym zmianom. Podstawowy trzon zespołu tworzyli w owym czasie następujący zawodnicy:

Dariusz Mikuta, Zbigniew Gubernat, Jarosław Cholewa, Marek Madejski, Daniel Mikos, Andrzej Miękina, Paweł Korus, Grzegorz Trytko, Grzegorz Liro, Ignacy Żelazo, Paweł Góral, Grzegorz Mikuta, Marek Żołądź, Dariusz Patoń, Jan Pochroń, Paweł Liro i Rafał Bułat.

Rozgrywki rundy jesiennej sezonu 1992/93 rozpoczęto wyjątkowo wcześnie, bo już 9 sierpnia 1992 r. Zakończyły się natomiast 8 listopada. Klasa okręgowa liczyła wówczas 16 zespołów. Oprócz LZS Żabno występowały tam jeszcze następujące drużyny: Chemik Pustków, LZS Ciężkowice, LKS Dąbrovia, Metal Tarnów, LZS Nieciecza, Okocimski II Brzesko, Orzeł Cikowice, LZS Radłovia, LZS Sokół Wałki, Tarnovia II, Tuchovia, Wisła Szczucin, Wisłoka II Dębica, Wolania Wola Rzędzińska i Wolania Wola Żelichowska.

Kolejny już raz okazało się, że w miarę poprawną była runda jesienna, z wyjątkiem dwóch ostatnich spotkań. Drużyna z Żabna po zakończeniu tej części rozgrywek zajmowała w tabeli trzecią lokatę - gromadząc 22 punkty. Uwzględniając możliwości organizacyjne, a szczególnie finansowe klubu, była to lokata zadowalająca. Wpłynęło to oczywiście na atmosferę wśród zawodników i działaczy. Uczestnictwo w zajęciach treningowych czy meczach mistrzowskich traktowali jako własną przyjemność, a to z kolei przekładało się na zadowolenie wśród kibiców i mieszkańców Żabna. Po zakończeniu pierwszej rundy rozgrywkowej zarząd klubu zorganizował spotkanie towarzyskie, połączone z popularnymi andrzejkami. Zabawa była wyśmienita, a tańce trwały do samego rana.

Na temat rozgrywek klasy okręgowej, a właściwie zakończenia rundy jesiennej, pisał “Kurier Dąbrowski”, nr 12 z grudnia 1992 r.”

“Ponieważ z końcem 1992 r. upłynęła kadencja zarządu klubu musiało odbyć się zatem konferencja sprawozdawczo-wyborcza LZS Żabno. Zebranie miało miejsce 24 stycznia 1993 r. Obecny był również burmistrz Żabna - Zbigniew Łoś. Od tego czasu nowy Zarząd LZS Żabno na najbliższą kadencję przedstawiał się następująco:

Prezes - Marian Fido

Z-cy prezesa - Czesław Liro, Jan Kijowski I i Kazimierz Seremet

Sekretarz - Krzysztof Kulig

Skarbnicy - Stanisław Dyszkant, Tadeusz Burzawa i Marian Wierciak

Członkowie - Stanisław Mikuta, Jan Kijowski II, Józef Czosnyka, Józef Magiera i Henryk Szpilski

Kierownikiem drużyny seniorów wybrany został Henryk Szpilski. Nastąpiła także zmiana na stanowisku gospodarza obiektu sportowego. W miejsce Stanisława Buczka zatrudniony został Józef Fido.

Podczas wspomnianego zebrania wyznaczono nowe kierunki działań, które starano się przystosować do aktualnej rzeczywistości gospodarczo-społecznej. Podsumowano również dotychczasową działalność z uwzględnieniem pracy szkoleniowo-wychowawczej, a także zamierzano rozwijać inne dyscypliny sportowe poprzez organizowanie imprez dla dzieci i młodzieży. Nic zatem dziwnego, że działacze żabnieńskiego klubu przystąpili do realizacji nakreślonych zadań, a wszyscy mieli nadzieję, że nadejdą lepsze czasy, takie, gdzie klub mógłby być spokojny o swoją egzystencję. Wszak problemów, a szczególnie związanych z wydatkami nigdy nie brakowało. Poparcie zadeklarował także burmistrz Zbigniew Łoś.”

“Równie sprawnie przebiegały przygotowania pierwszego zespołu do rundy wiosennej. Okres przygotowawczy rozpoczął się zaraz na początku stycznia 1993 r. Obecność zawodników na treningach była zadowalająca. Zajęcia prowadzone były na sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Żabnie. To dzięki porozumieniu z LZS i przychylności dyr. placówki Zygmunta Zająca korzystanie z obiektu, jak również ze sprzętu szkolnego, odbywało się bezpłatnie. Zresztą ta forma współpracy na linii klub - szkoła kontynuowana była od dłuższego czasu i przynosiła obopólne korzyści (o czym mowa była wcześniej).

W porównaniu ze składem pierwszej drużyny z ubiegłej rundy, w zespole LZS Żabno zaszły niewielkie zmiany. Podstawowa kadra była więc następująca: Zbigniew Gubernat, Jarosław Cholewa, Paweł Liro, Grzegorz Liro, Andrzej Miękina, Jan Pochroń, Marek Madejski, Grzegorz Szymura, Dariusz Mikuta, Paweł Góral, Ignacy Żelazo, Daniel Mikos, Dariusz Patoń, Rafał Bulat, Paweł Korus, Marek Żołądź, Mariusz Górowski i Rafał Wójcik.

Runda wiosenna rozpoczęła się 4 kwietnia, a zmagania o mistrzostwo klasy okręgowej zawodnicy zakończyli 20 czerwca 1993 r. Zespół LZS Żabno obronił swoją pozycję z rundy jesiennej, chociaż były widoki na zajęcie jeszcze lepszego miejsca. Po zakończeniu rozgrywek sezonu 1992/93 tabela klasy okręgowej przedstawiała się następująco:

W czasie całego sezonu 1992/93 najbardziej bramkostrzelnym zawodnikiem żabnieńskiego klubu był Grzegorz Liro. Zawodnik ten zdobył 24 bramki. Po zakończeniu sezonu G. Liro ropoczął grę w Błękitnych Tarnów.

“Kurier Dąbrowski” nr 8, z sierpnia 1993 r. pisał m.in.:”

Pomimo nieco "zakręconej" przerwy między rozgrywkami spowodowanej trudnościami ze znalezieniem nowego szkoleniowca, drużyna przejęta przez Pawła Domańskiego pokazała, że są w stanie powalczyć o najwyższe miejsca w lidze. Bardzo wyrównane obie rundy (na jesieni drużyna LZS-u Żabno zdobyła 22 pkt a na wiosnę 18 pkt) dało drużynie na zakończenie rozgrywek miejsce na podium. Była to znacząca poprawa w porównaniu z 9 miejscem w sezonie 1990/91 i z 8 miejscem w sezonie 1991/92. Jak mówi przysłowie: Apetyt rośnie w miarę jedzenia; tak również w tym przypadku członkowie klubu i kibice liczyli, że wyniki drużyny będą coraz lepsze i mieli nadzieję, zobaczyć drużynę na jeszcze wyższej pozycji niż w zakończonym sezonie.

W tym artykule nie ma żadnych informacji na temat drużyn młodzieżowych z tego sezonu, ponieważ będzie poświęcony im osobny felieton.

Cytaty z książki "LZS i MLKS "Polan" Żabno w latach 1990-2010" autorstwa Pawła Domańskiego

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości