Historia klubu część XII: Nowy budynek socjalny i podsumowanie sezonu 1993/1994

Historia klubu część XII: Nowy budynek socjalny i podsumowanie sezonu 1993/1994

Kolejny felieton o historii żabnieńskiego futbolu i kolejny sezon do omówienia.

Tym razem przeczytamy o sezonie 1993/1994. W tym sezonie poza rozgrywkami piłkarskimi miało miejsce kilka innych wydarzeń, które zostaną poruszone w tym artykule. Będzie to m.in. początek budowy nowego obiektu socjalnego oraz rozgrywki wieloboju sprawnościowego, którego konkurencje rozegrały się na stadionie w Żabnie.

"Przy analizie działalności sportowej i wychowawczej LZS Żabno w poprzednim sezonie mowa była m.in. o współpracy klubu z Urzędem Miasta i Gminy. Konkretnie chodziło o możliwość rozbudowy zaplecza socjalnego, a właściwie budowę nowego obiektu z przeznaczeniem dla sportowców.

Pierwsze poczynania w tym zakresie wykonano jeszcze w miesiącach wiosennych 1993 r. Inicjatywa nowego zarządu klubu - a szczególnie prezesa M. Fidy - spotkała się z poparciem władz samorządowych. W dość szybkim czasie uporano się z dokumentacją techniczną nowego obiektu i przystąpiono do pierwszych prac ziemnych. Tuż przed wakacjami wykonano ławy fundamentowe. Natomiast już w lipcu zakończono prace budowlane przy wznoszeniu pierwszej kondygnacji (parteru).

Ponieważ nowy obiektu budowano systemem gospodarczym, korzystano z wszelakiej pomocy jak tylko była możliwa. Szczególnie z każdego, kto tylko mógł służyć pracą, i kto tylko wyrażał chęć do przyjścia w wolnych chwilach, by wspomóc budowlańców.

Jeszcze w okresie wakacyjnym - 1 sierpnia 1993 r. - na stadionie sportowym w Żabnie zorganizowano ciekawą imprezę rekreacyjno-sportową. Był to wielobój sprawnościowy rozgrywano między drużynami: myśliwych, wędkarzy, pracowników zakładu Augustyna Długonia z Łęgu Tarnowskiego i reprezentanci MPGKiM z Żabna. Poszczególnych przedstawicieli reprezentowały drużyny składające się z pięciu zawodników.

Zawody rozpoczęto w godzinach dopołudniowych konkurencjami strzeleckimi w miejscowości Fiuk. Natomiast od godz. 16.00, już na stadionie sportowym w Żabnie, rozpoczęły się konkurencje rekreacyjno-sportowe. Były to: rzut do celu ciężarkiem z wędki spiningowej, rzut lotkami do tarczy, wspinanie po linie, rzut piłką lekarską, podnoszenie ciężarka, rzuty do kosza, przeciąganie liny, napełnianie wodą beczek, wbijanie gwoździ, rąbanie drewna, układanie ogniska oraz rozgrywki w p. nożną. Każda konkurencja punktowana była według opracowanego wcześniej regulaminu, a końcowa klasyfikacja przedstawiała się następująco:

Oczywiście najlepsi w poszczególnych konkurencjach otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Pewną atrakcją - dla najmłodszych mieszkańców Żabna - była możliwość jazdy gokartami. Na zakończenie całej imprezy, w godzinach wieczornych, widzowie mogli podziwiać pokaz ogni sztucznych.

Natomiast, jeżeli chodzi o zagadnienia związane bezpośrednio z działalnością klubu, a więc pierwszego zespołu LZS Żabno, tuż po zakończeniu sezonu nastąpiła zmiana trenera drużyny seniorów. Od 1 lipca nowym szkoleniowcem został Augustyn Maciuszek z Tarnowa. Zmiana dotyczyła również szkoleniowca drużyny juniorów. Ponieważ dotychczasowy jej opiekun Krzysztof Kulig przeniósł się do Tarnowa, opiekę nad zespołami młodzieżowymi w żabnieńskim klubie przejął czasowo Paweł Domański.

Nie było z kolei większych zmian w pierwszym składzie drużyny LZS Żabno. Oprócz zawodników tworzących zasadniczy trzon zespołu w ubiegłym sezonie, do kadry dołączono jedynie młodych zawodników, którzy wyróżnili się wśród juniorów. Byli to: Mariusz Górowski, Rafał Wójcik, Grzegorz Cholewa, Bogumił Sawczyk, Grzegorz Szymura, Ryszard Węc, Jarosław Wielgus i Stanisław Kuczek.

Przygotowania do nowego sezonu 1993/94 pierwsza drużyna LZS Żabno rozpoczęła zaraz na początku lipca. Oprócz zajęć typowo treningowych rozegrano także kilka spotkań kontrolnych. Rozgrywki o mistrzostwo klasy okręgowej (runda jesienna) rozpoczęły się 8 sierpnia, a zakończyły 7 listopada 1993 r. Łącznie występowało w tej klasie 16 zespołów. Oprócz LZS Żabno były tam jeszcze: BKS II Bochnia, Chemik Pustków, LZS Ciężkowice, Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska, Dunajec Zbylitowska Góra, Dunajec Zakliczyn, LZS Jadowniki, Metal Tarnów, LZS Nieciecza, LKS Radomyśl Wielki, Sokół Wałki, Tarnovia, Tuchovia, Wisła Szczucin i Stomil - Wisłoka Dębica. Tak więc grupa była dość mocna i zanosiło się na ciekawą rywalizację.

Co się natomiast tyczy kadry pierwszej drużyny LZS Żabno, to nie uległa ona większym zmianom w ciągu sezonu. Trener A. Maciuszek korzystał zatem z następujących zawodników: Dariusz Mikuta, Zbigniew Gubernat, Jarosław Cholewa, Jan Pochroń, Daniel Mikos, Paweł Liro, Ignacy Żelazo, Paweł Korus, Marek Żołądź, Grzegorz Szymura, Jarosław Wielgus, Maciej Domański, Marek Madejski, Paweł Górak, Grzegorz Cholewa, Dariusz Patoń, Rafał Bułat, Rafał Wójcik, Andrzej Miękina, Mariusz Górowski, Bogumił Sawczyk, Ryszard Węc i Stanisław Kuczek.

I znowu okazało się, że runda jesienna w wykonaniu żabnieńskich zawodników była w miarę udana. Owszem, były spotkania o których kibice chcieliby jak najszybciej zapomnieć, ale były i takie, które przynosiły wiele zadowolenia. Szczególnie dobrze prezentowali się w nich młodzi piłkarze. Na półmetku rozgrywek o mistrzostwo klasy okręgowej zespół z Żabna zajął piątą lokatę. Drużyna zdobyła 18 punktów, strzelając 44 bramki i tracąc 29.

Odpowiednio do swoich możliwości, zaprezentowali się w rozgrywkach juniorzy i trampkarze starsi. Wspomniane drużyny występowały w tzw. klasie okręgowej (ta sama grupa dla juniorów i trampkarzy). Grupę tworzyły następujące zespoły: Dąbrovia, Szreniawa Nowy Wiśnicz, Tuchovia, Metal Tarnów, Błękitni Tarnów, Wisła Szczucin, Tamel Tarnów, LZS Jadowniczanka, BKS Bochnia, Okocimski Brzesko, Unia II Tarnów, Igloopol II Dębica i LZS Żabno.

Podstawowy trzon drużyny juniorów (część z nich występowało już w pierwszej drużynie) tworzyli: Grzegorz Szymura, Krzysztof Zając, Radosław Dumański, Tomasz Nita, Grzegorz Cholewa, Grzegorz Sęk, Ryszard Węc, Piotr Spinda, Andrzej Puchała, Krzysztof Kłusek, Grzegorz Grajdura, Wiktor Korus, Rafał Wajda, Krzysztof Górowski, Rafał Urban, Sławomir Żołądź i Rafał Wójcik.

Zaś w składzie drużyny trampkarzy starszych występowali w tym sezonie: Szymon Kozak, Sławomir Szyszka, Rafał Lechowicz, Grzegorz Węgiel, Paweł Chmura, Andrzej Zając, Tomasz Urban, Robert Szymura, Radosław Baran, Piotr Jachimek, Paweł Łoś, Marcin Węgiel, Wojciech Patoń, Ireneusz Padło, Grzegorz Starzec, Maciej Burzawa i Michał Szara.

Także w miesiącach luty - marzec w rozgrywkach ligi halowej udział brali trampkarze starsi. Tym razem do turnieju zgłosiło się 14 drużyn. Zespół z Żabna zakończył zmagania na etapie rozgrywek eliminacyjnych. Zorganizowano również w Żabnie (w okresie ferii) zimowisko dochodzące dla dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywały się w szkole podstawowej oraz na basenie i sztucznym lodowisku w Tarnowie. Przygotowania pierwszej drużyny do rundy wiosennej rozpoczęły się od połowy stycznia. Ponieważ sprzyjały warunki atmosferyczne, już od lutego zajęcia odbywały się praktycznie cały czas na stadionie. Rozegrano również kilka spotkań sparingowych, w których przeciwnikiem były drużyny z najbliższej okolicy.

Rozgrywki o mistrzostwo klasy okręgowej rundy wiosennej rozpoczęły się 27 marca, a zakończyły 19 czerwca 1994 r. Przyznać trzeba, że oczekiwania zarówno działaczy jak i kibiców były o wiele większe niż uzyskiwane wyniki. Zespół LZS Żabno zagrał w tej rundzie bardzo słabo (zdołał wywalczyć zaledwie 12 punktów). To pozwoliło na zajęcie w ostatecznej klasyfikacji 9. lokaty w tabeli.

Oto, jak przedstawiała się na zakończenie sezonu 1993/94 tabela klasy okręgowej (grupa tarnowska):


 

Z funkcji pierwszego trenera seniorów LZS Żabno zrezygnował po zakończeniu rozgrywek Augustyn Maciuszek. Znowu przed zarządem pojawił się problem powołania nowego szkoleniowca.

Wracając jeszcze do prac związanych z budową nowego obiektu socjalnego należy zaznaczyć, że przebiegały one dość sprawnie. Chociaż obiekt wznoszono systemem gospodarczym, jeszcze w miesiącach wiosennych uporano się z następną kondygnacją (I piętro). Zaraz też rozpoczęły się przygotowania do wykonania pokrycia dachowego i stolarki okiennej. Działacze na czele z prezesem M. Fido robili wszystko, by budynek do jesieni był przykryty i zamknięty. Stwarzało to nadzieję rozpoczęcia w szybkim czasie prac wykończeniowych wewnątrz obiektu."

Sezon 1993/1994 niestety nie przyniósł podobnego rezultatu do poprzedniego sezonu, gdy to drużyna zajęła 3 miejsce. Sezon ten przypominał bardziej to co działo się dwa i trzy sezony temu czyli mocna runda jesienna i dużo słabsza runda wiosenna. Ciągle rozwijający się zespół do którego drzwi coraz mocniej pukali młodzi zawodnicy nie podźwignął wymagań stawianych przez mocną klasę okręgową z omawianego sezonu.

Częste zmiany na stanowisku trenera (w ostatnich 4 latach, drużyna miała 4 szkoleniowców: P. Brożek 90/91, H. Urasiński 91/92, P. Domański 92/93 i A. Maciuszek 93/94) wprawiały drużynę w niepokój i brakowało stabilizacji pozwalającej zawodnikom nastawiać się przede wszystkim na dobrą grę oraz rywalizację na boisku. Zamiast tego ponownie musieli się zastanawiać kto tym razem zostanie szkoleniowcem drużyny w nowym sezonie.

Cytat z książki "LZS i MLKS "Polan" Żabno w latach 1990-2010" autorstwa Pawła Domańskiego

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości