Historia klubu część XV: Wychowankowie LZS Żabno Mistrzami Polski Juniorów!

Historia klubu część XV: Wychowankowie LZS Żabno Mistrzami Polski Juniorów!

Przed nami kolejny wątek z historii żabnieńskiego klubu piłkarskiego.

Tym razem przeniesiemy się do zdarzeń mających miejsce w sezonie 1996/1997. W artykule będziemy mogli przeczytać o zmaganiach LZS-u Żabno w rozgrywkach klasy okręgowej, o pierwszym w historii Pucharze Burmistrza, o nadal znakomicie radzących sobie drużynach młodzieżowych w rozgrywkach ligowych oraz halowych, a także o Klubowych Mistrzostwach Polski Juniorów w 1997 r.

"Nie tylko z większymi nadziejami, ale w lepszym nastroju niż w poprzednim sezonie, rozpoczynali dalszą działalność sportowo-wychowawczą działacze LZS Żabno. Dało się wyraźnie odczuć, że na taką sytuację wpłynęła zadowalająca postawa zawodników i dobre miejsce w tabeli po zakończeniu sezonu 1995/96. Praktycznie - to myślano o jednym, by powtórzyć wynik, chociaż kibice z pewnością oczekiwali nawet jeszcze lepszej lokaty pierwszej drużyny.

Przed rozpoczęciem treningów do nowego sezonu 1996/97 działacze LZS Żabno rozpoczęli starania o większe dotacje finansowe. Niezbyt sprzyjająca koniunktura ekonomiczna powodowała, że na takie ośrodki jak Żabno przeznaczano coraz mniej dotacji finansowych.

Mimo wszystko żabnieńscy działacze czynili wszystko, by nadal rozwijała się praca sportowa w klubie. Uruchamiali wszelkie sposoby i różnymi drogami dążyli do pozyskania jak największych środków finansowych. Zaangażowanie było zatem ogromne. Sporych zastrzyków finansowych wymagały zwłaszcza prace wykończeniowe w nowym budynku socjalnym. Podjęto po raz kolejny rozmowy ze sponsorami, których pomoc finansowa miała zabezpieczać przede wszystkim dodatkowe imprezy rekreacyjno-sportowe dla dzieci i młodzieży. W tym przypadku chodziło w głównej mierze o odciążenie budżetu klubu - tak, by istniała możliwość spokojnego pokrywania szkolenia młodych adeptów piłkarskich oraz utrzymywania pierwszego zespołu seniorów z dotacji, które klub otrzymywał z Urzędu Miasta i Gminy w Żabnie.

W sezonie 1996/97 w żabnieńskim klubie trenowało ponad 70 zawodników (drużyny młodzieżowe i seniorzy). Szkoleniem pierwszego zespołu LZS Żabno zajmował się nadal Piotr Brożek. Powołano także kierownika pierwszej drużyny. Został nim Eugeniusz Mikos. Zespół juniorów prowadził Andrzej Miękina, a trampkarzy (obie grupy) Paweł Domański. Taki układ starano się więc utrzymywać nadal.

Przygotowania do rozgrywek o mistrzostwo klasy okręgowej pierwsza drużyna rozpoczęła zaraz na początku lipca. Treningi prowadzono na własnym obiekcie, organizując raz w tygodniu spotkania kontrolne z drużynami ościennymi. Pozytywną rolę odegrały wprowadzane od tego sezonu inne rozgrywki. Do kalendarza imprez sportowych włączono bowiem turniej o Puchar Burmistrza Żabna, w których udział brały praktycznie wszystkie kluby zarejestrowane i dopuszczone do rozgrywek seniorów w gminie Żabno. Okazało się to dobrym pociągnięciem szkoleniowym. Mecze eliminacyjne rozgrywano w grupach, a o pierwsze miejsce rywalizowali mistrzowie grup. W tym roku finał zorganizowany został 17 lipca na boisku sportowym w Odporyszowie. Mecz pomiędzy LKS Odporyszów a LZS Żabno zakończył się wynikiem 2:3 dla zawodników drużyny żabnieńskiej.

Od początku sezonu, aż do zakończenia rozgrywek o mistrzostwo klasy okręgowej trener P. Brożek dysponował kadrą następujących zawodników: Grzegorz Szymura, Dariusz Patoń, Wojciech Wiśniewski, Marek Madejski, Daniel Mikos, Michał Sęk, Paweł Łoś, Tomasz Urban, Marcin Węgiel, Andrzej Puchała, Mariusz Szostak, Paweł Góral, Piotr Spinda, Jan Pochroń, Grzegorz Sęk, Grzegorz Trytko, Rafał Urban, Wojciech Przybyłek, Tomasz Nita, Józef Lizak.


 

Różny przebieg miały spotkania mistrzowskie. Były mecze bardzo zawzięte i wyrównane, ale trafiały się również bardzo słabe. W tegorocznych rozgrywkach o mistrzostwo klasy okręgowej udział brało 18 drużyn. Od początku rywalizacja była wyjątkowo duża, ponieważ w myśl regulaminu tę klasę miały opuścić trzy lub cztery zespoły. Po zakończeniu rundy jesiennej LZS Żabno (podobnie jak w sezonie ubiegłym) zajmował miejsce w strefie środkowej i nie było żadnych powodów do niepokojów. Należało tylko odpowiednio przygotować się do rundy wiosennej.

Nadal w klasie rejonowej swoje mecze rozgrywali trampkarze młodsi. Taki stan rzeczy podyktowany był głównie względami organizacyjnymi, a koszty wyjazdów były praktycznie znikome. Natomiast drużyny juniorów i trampkarzy starszych występowały w klasie okręgowej (te same zespoły w obu grupach). Oprócz żabnieńskich drużyn grali tam jeszcze: Błękitni Tarnów, Wolania Wola Rzędzińska, Radomyślanka, MKS II Dębica, Wisłoka II Dębica, Dąbrovia, Podkarpacie Pustynia, Igloopol II Dębica i Chemik Pustków. Podstawowymi zawodnikami trampkarzy starszych byli: Michał Szpilski, Paweł Jachimek, Daniel Kurzawski, Oskar Owca, Daniel Popiela, Przemysław Herba, Łukasz Domański, Piotr Szpilski, Sławomir Bociek, Łukasz Kijowski, Bartłomiej Kijowski, Wojciech Stańczyk, Paweł Burzawa, Bartłomiej Lustofin, Kamil Jachym, Andrzej Wójcik i Przemysław Wróbel.

Już w styczniu 1997 r. rozpoczęły się rozgrywki w ramach halowej ligi trampkarzy młodszych i starszych. W grupie młodszej startowało 13 zespołów, a drużyna z Żabna zajęła w końcowej klasyfikacji miejsce 6. Natomiast wśród trampkarzy starszych do rozgrywek przystąpiło 18 drużyn. Zmagania w tej kategorii zespół z Żabna zakończył na miejscu 9.

Jeszcze przed zakończeniem rozgrywek w klasie okręgowej trampkarzy starszych zespół LZS Żabno brał udział w finałach wojewódzkich z cyklu “Piłkarska Kadra Czeka”. Mecze z udziałem 6 drużyn zorganizowano na stadionie Jadowniczanki k. Brzeska. Drużyna z Żabna rozegrała spotkania w grupie z Tuchowem (wynik 1:2 dla Tuchowa) i Dębnem (1:0 dla Żabna). Ostatecznie trampkarze zajęli 3. miejsce w turnieju.

Co się zaś tyczy drużyny seniorów, zespół ten treningi poprzedzające rundę wiosenną rozpoczął w pierwszym tygodniu stycznia 1997 r. Do końca tego miesiąca zawodnicy ćwiczyli na sali gimnastycznej, a od lutego zajęcia odbywały się na stadionie. Tym razem z kadry pierwszego zespołu ubył tylko jeden zawodnik, dochodzili natomiast juniorzy.

Nic zatem dziwnego, że “Gazeta Krakowska” z 22-23 marca 1997 r., w artykule “Skarb kibica tarnowskiej klasy okręgowej” napisała krótko o LZS Żabno:


 

Na szczęście drużyna żabnieńska w czasie rozgrywek rundy wiosennej grała w miarę poprawnie. Fakt, różne bywały mecze. Jedne były lepsze, drugie gorsze, ale z utrzymaniem się nie było większych kłopotów. Cieszyły również coraz większe postępy zawodników młodzieżowych, co rokowało nadzieje na przyszłość. Końcowa tabela klasy okręgowej sezonu 1996/97 przedstawiała się następująco:


 

Awans do IV ligi uzyskał Tamel Tarnów, natomiast do klasy “A” spadły: Tarnovia II, Metal Tarnów oraz Wadowice Górne.

Niestety - ze względów zdrowotnych drużynę LZS Żabno opuścił trener Piotr Brożek. Przed zarządem klubu pojawił się więc kolejny problem zatrudnienia nowego szkoleniowca.

W tym roku miał również miejsce istotny fakt, który wiązał się pośrednio z żabnieńskim klubem. Do fazy finałowej Klubowych Mistrzostw Polski Juniorów awansowała Wisła Kraków. Rozgrywki finałowe zakończyły się 6 lipca 1997 r. W drużynie “Białej Gwiazdy” - prowadzonej przez trenera Wojciecha Stawowego - występowali zawodnicy z Żabna. Byli to: Rafał Wójcik i Grzegorz Cholewa. Drużyna z Krakowa zdobyła tytuł mistrza Polski, co tym bardziej cieszyło działaczy i szkoleniowców LZS Żabno. Podnosiło pozycję i znaczenie żabnieńskiego klubu w Małopolsce."

Sezon 1996/1997 to powrót do normalności do której drużyna przyzwyczaiła wszystkich kibiców. Spokojnie zajęte miejsce w środkowej części tabeli i nadal dawanie szans gry ciągle rozwijającym się młodym zawodnikom oraz tym osiągającym odpowiedni wiek do zadebiutowania w pierwszej drużynie. Na osłodę sezonu wygrana w pierwszym Pucharze Burmistrza przeciwko LKS-owi Odporyszów.

Omawiany w tekście sezon przebiegł bez większych problemów, w tym roku też nie odbyły się inne większe imprezy sportowe, dlatego drużyna mogła skupić się przede wszystkim na piłce nożnej. Jedyną zmianą z jaką będzie musiał zmierzyć się zarząd LZS Żabno przed kolejnym sezonem to wybór nowego trenera, gdyż Trener Piotr Brożek po wieloletniej przygodzie z pierwszym zespołem musiał zrezygnować ze stanowiska mając na względu problemy zdrowotne.

Największe sukcesy żabnieński futbol w roku 1997 obchodził daleko od miasta, gdyż wychowankowie klubu: Rafał Wójcik i Grzegorz Cholewa, którzy w tym czasie byli juniorami Wisły Kraków, zwyciężyli w rozgrywkach Klubowych Mistrzostw Polski Juniorów reprezentując zespół Białej Gwiazdy.

Cytat z książki "LZS i MLKS "Polan" Żabno w latach 1990-2010" autorstwa Pawła Domańskiego

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości