Historia klubu część XXI: MLKS "Polan" Żabno

Historia klubu część XXI: MLKS "Polan" Żabno

W dwudziestym pierwszym artykule poświęconym historii żabnieńskiego klubu przybliżymy sobie sezon 2000/2001, czyli sezon w którym drużyna po raz pierwszy wystąpiła w czwartej lidze.

Sezon ten naznaczony był sporymi zmianami, gdyż od omawianego sezonu klub zmienił nazwę i przeistoczył się z LZS-u Żabno na MLKS “Polan” Żabno. Poniżej dokładny opis sezonu w wykonaniu pierwszej drużyny, drugiej drużyny oraz drużyn młodzieżowych Polanu. Zapraszamy do lektury!

“Rozpoczynając analizę działalności żabnieńskiego klubu w latach 2000-2010 należy zaznaczyć, że uległo zmianom wiele spraw. Najważniejszy był oczywiście awans pierwszej drużyny do IV ligi. Wymieniły się również osoby (przynajmniej częściowo) wchodzące w skład zarządu, zmieniła się także nazwa klubu. Wszystko uczyniono w miarę wcześniej, tak, by okres przygotowawczy rozpoczął się bez jakichkolwiek problemów organizacyjnych.

Od 1 lipca 2000 r. LZS Żabno przyjął oficjalnie inną nazwę (kolejna w historii działalności sportowej miasta Żabna) - Miejski Ludowy Klub Sportowy “Polan” Żabno. Ponieważ wszystko musiało być zgodne z literą prawa, na zebraniu ogólnym przyjęto nowy statut, który następnie został zarejestrowany i zatwierdzony przez Urząd Wojewódzki. Oprócz tego dokonano również zmian w składzie osobowym zarządu. Oficjalnie od tego dnia nowy Zarząd MLKS Polan Żabno przedstawiał się następująco:

Prezes - Ryszard Łoś

Z-cy prezesa - Jerzy Pantera, Leszek Mikowski

Sekretarz - Józef Wąż

Skarbnik - Henryk Wasylewicz

Członkowie - Bogdan Drąg, Krzysztof Rzońca, Jan Kijowski

Kadra szkoleniowa: Tadeusz Syrek - trener pierwszej drużyny, Mariusz Szostak - rezerwy, Paweł Bezak - juniorzy, Roman Osuch - trampkarze młodsi i starsi

Kierownik pierwszej drużyny - Eugeniusz Mikos

Gospodarz obiektu - Stanisław Buczek

Po rozwiązaniu wszelkich spraw organizacyjnych drużyna MLKS Polan Żabno do nowych rozgrywek w sezonie 2000/01 przygotowywała się na własnych obiektach. Ze strony działaczy czyniono starania, by pierwszy zespół miał pełne zabezpieczenie socjalne. Rozgrywki w czwartej lidze zobowiązywały zarówno zarząd jak i zawodników do jak najlepszej prezentacji nie tylko samego klubu, ale również pośrednio miasta Żabna.

Odnośnie pierwszego zespołu, wypowiedział się na ten temat jego szkoleniowiec Tadeusz Syrek. Oto fragmenty artykułu, który ukazał się na łamach “Kuriera Dąbrowskiego” - nr 8, sierpnień 2000 r.:

Zarówno w okresie przygotowawczym, jak i podczas rundy jesiennej, trener T. Syrek dysponował następującymi zawodnikami: Grzegorz Mosio, Tomasz Urban, Grzegorz Trytko, Marek Madejski, Rafał Urban, Daniel Kurzawski, Daniel Mikos, Grzegorz Liro, Rafał Cegielski, Bartłomiej Kijowski, Grzegorz Mosio, Wacław Maciosek, Krzysztof Gładysz, Paweł Góral, Paweł Łoś I, Łukasz Kijowski, Piotr Jachimek, Michał Sęk, Daniel Krzaczek, Paweł Łoś II i Paweł Jachimek.

Rozgrywki rundy jesiennej o mistrzostwo IV ligi rozpoczęły się 12 sierpnia 2000 r. Liga liczyła wówczas 14 drużyn. Były to: BKS Bochnia, Dunajec Nowy Sącz, Victoria Witowice Dolne, Okocimski Brzesko, Poprad Muszyna, Glinik Gorlice, Tamel Tarnów, Wolania Wola Rzędzińska, Tarnovia, Huragan Waksmund, Błękitni Tarnów, Grybovia, Tymbark i MLKS Polan Żabno. Można powiedzieć, że inauguracja rozgrywek czwartoligowych dla żabnieńskiego zespołu była wręcz fatalna. Pierwszy mecz z Tarnovią (na wyjeździe) zawodnicy Polanu przegrali w stosunku 6:0. Z czasem było już o wiele lepiej. Nikt przecież nie zakładał, że będzie łatwo. Walka o punkty była zatem trudna i bardzo zawzięta. Mecze wymagały dobrego przygotowania kondycyjnego, koncentracji, dyscypliny taktycznej, a przede wszystkim zaangażowania i ambicji - chociaż tego zawodnikom Polanu nigdy nie brakowało. Oto, jakie wyniki uzyskała drużyna żabnieńska w tej rundzie oprócz wcześniej wymienionego spotkania z Tarnovią:

Polan - Huragan Waksmund 4:0 (bramki: R. Urban 2 oraz Daniel Kurzawski i K. Gładysz),

Grybovia - Polan 1:3 (bramki: Daniel Kurzawski i K. Gładysz),

Polan - Tamel 2:2 (bramki: G. Mosio i D. Krzaczek),

Tymbark - Polan 3:3 (bramki: M. Sęk, Daniel Kurzawski i K. Gładysz),

Polan - BKS Bochnia 3:0 (bramki: R. Urban 2 i G. Mosio),

Glinik - Polan 4:0,

Polan - Wolania Wola Rzędzińska 1:0 (bramka: G. Mosio),

Okocimski - Polan 4:0,

Błękitni - Polan 4:0,

Polan - Victoria 0:2,

Poprad Muszyna - Polan 2:0,

Polan - Dunajec Nowy Sącz 0:2.


 

Po zakończeniu rundy jesiennej (co miało miejsce 4 listopada) zespół MLKS Polan Żabno zajmował w tabeli 10 miejsce z dorobkiem 14 pkt. Zawodnicy zdobyli 16 bramek, a stracili 30. W 13 spotkaniach drużyna odniosła 4 zwycięstwa, 2 remisy i 7 razy schodziła z boiska pokonana. Najwięcej bramek zdobyli: Rafał Urban oraz Daniel Kurzawski - po 4. Najdłużej na boisku przebywali: Grzegorz Szymura - łącznie 1170 min., Grzegorz Mosio - 1108 min. oraz Rafał Urban - 1080 min.

Nieźle radziły sobie w rozgrywkach mistrzowskich także drużyny młodzieżowe, czyli bezpośredniego zaplecza żabnieńskiego klubu. Podopieczni Mariusza Szostaka - jako Polan II, występujący w kl. “B”, zajęli po zakończeniu sezonu 4 miejsce z dorobkiem 48 pkt. Grupa liczyła 14 zespołów. Skład drużyny uzależniony był oczywiście od pierwszego zespołu i stąd wynikały pewne rotacje zawodników. Główny trzon rezerw stanowili w sezonie 2000/01 następujący zawodnicy: Tomasz Kurpisz, Arkadiusz Jurkiewicz, Rafał Cegielski, Andrzej Wójcik, Kamil Jachym, Paweł Jachimek, Michał Sęk, Bartłomiej Lustofin, Szymon Kozak, Bartłomiej Kijowski, Maciej Burzawa, Marcin Lustofin, Przemysław Wróbel, Szymon Zieliński, Tomasz Nita, Paweł Fido, Arkadiusz Fido, Łukasz Radwan, Karol Słupek, Bartosz Miś, Paweł Łoś II, Paweł Burzawa oraz Mariusz Szostak.

Natomiast juniorzy młodsi po zakończeniu rozgrywek uplasowali się na miejscu 7., zdobywając za cały sezon 16 pkt. - grupa liczyła 8 drużyn. Takie samo miejsce zajęli trampkarze młodsi i starsi, którzy występowali w lidze pierwszej. Tradycyjnie też druzyny młodzieżowe z Żabna brały udział w rozgrywkach ligi halowej, co miało przede wszystkim bardzo duże znaczenie szkoleniowe.

Nie wszystko jednak układało się po myśli działaczy i zarządu. Pewne problemy organizacyjne nastąpiły po zakończeniu rundy jesiennej. Grudzień 2000 roku przyniósł w żabnieńskim klubie kolejne zmiany osobowe, które dotyczyły kadry szkoleniowej. Z prowadzenia pierwszego zespołu MLKS Polan Żabno zrezygnował po zakończeniu rundy jesiennej Tadeusz Syrek. Nowym trenerem seniorów został od 1 stycznia 2001 r. dobrze znany w Żabnie - Piotr Brożek. Powołano również nowego kierownika pierwszej drużyny. Został nim Roman Oleksy. Także od 1 stycznia nastąpiła zmiana szkoleniowca juniorów młodszych. Z pracy z tą drużyną zrezygnował z kolei Paweł Bezak. Ponieważ czas naglił, a działacze nie mogli szybko znaleźć następcy, juniorami zajął się Roman Osuch, który równocześnie pracował z drużynami trampkarzy.

Tuż po Nowym Roku rozpoczęły się zajęcia przygotowawcze do nowej rundy rozgrywkowej. Oczywiście celem była obrona zajętego miejsca, ale głównie chodziło o utrzymanie drużyny MLKS Polan w szeregach czwartoligowców. Jak zwykle pierwszy miesiąc (styczeń) zawodnicy przepracowali na sali gimnastycznej. Ponieważ tego roku wyraźnie sprzyjały warunki atmosferyczne, można było dość szybko rozpocząć treningi na stadionie, co wykorzystano na rozegranie kilku spotkań kontrolnych. M. in. z: Odporyszowem, Rzemieślnikiem Pilzno czy Lubaniem Maniowy. Do tego doszedł jeszcze mecz o Puchar Polski rozegrany z LZS Sokół Borzęcin. Na stadionie w Borzęcinie padł wynik 1:0 dla Polanu, co było równoznaczne z awansem żabnieńskiej drużyny do dalszych rozgrywek w ramach PP.

Następne spotkanie w ramach tych rozgrywek odbyło się już na stadionie w Żabnie. Przeciwnikiem Polanu była drużyna Unii Tarnów. Mecz odbył się 18 kwietnia 2001 r. Wynik - 5:3 dla zespołu gości i do dalszych rozgrywek awansowała Unia Tarnów.

Jeszcze w przerwie pomiędzy rozgrywkami nastąpiły ubytki w pierwszym składzie Polanu Żabno. Grę zakończyli: Krzysztof Gładysz, Daniel Mikos, Grzegorz Liro i Paweł Łoś II.

Mecze rundy wiosennej o mistrzostwo IV ligi rozpoczęły się 25 marca i trwały do 16 czerwca 2001 r. Tym razem była to runda niezbyt pomyślna dla żabnieńskich piłkarzy. Praktycznie cały czas walczono o utrzymanie się w lidze. Wyniki spotkań w tej rundzie były następujące:

Polan - Tarnovia 1:2 (bramka: G. Trytko),

Huragan - Polan 3:0,

Polan - Grybovia 4:3 (bramki: T. Urban, Daniel Kurzawski, G. Trytko i G. Mosio),

Tamel - Polan 5:1 (bramka: R. Urban),

Polan - Tymbark 3:1 (bramki: G Mosio 2 i G. Trytko),

BKS Bochnia - Polan 3:1 (bramka: R. Urban),

Polan - Glinik 1:2 (bramka: M. Sęk),

Wolania - Polan 0:0,

Polan - Okocimski 0:7,

Polan - Błękitni 3:3 (bramki: R. Urban 2 i G. Mosio),

Witowice - Polan 4:0,

Polan - Muszyna 2:3 (bramki: G Mosio i Daniel Kurzawski),

Dunajec Nowy Sącz - Polan 5:1 (bramka: G. Mosio).

Podczas rozgrywek trener P. Brożek dysponował następującą kadrą: Grzegorz Szymura, Tomasz Kurpisz, Wacław Maciosek, Marek Madejski, Paweł Łoś, Łukasz Kijowski, Rafał Cegielski, Bartłomiej Kijowski, Bartłomiej Lustofin, Marcin Lustofin, Grzegorz Mosio, Tomasz Urban, Grzegorz Trytko, Rafał Urban, Daniel Kurzawski, Michał Sęk, Daniel Krzaczek, Andrzej Wójcik, Kamil Jachym i Maciej Burzawa.

Ostatecznie MLKS Polan Żabno zdołał utrzymać się wśród szeregów czwartoligowców. Końcowa tabela przedstawiała się następująco:

Spośród zawodników Żabna najdłużej w rundzie wiosennej na boisku przebywali: Grzegorz Mosio - 1170 min., Wacław Maciosek - 1060 min. i Grzegorz Szymura 1038 min. Najwięcej bramek zdobyli: G. Mosio - 6, R. Urban - 5 i G. Trytko - 3.

Niestety, wynikły kolejne problemy organizacyjne, po zakończeniu rozgrywek w sezonie 2000/01 drużynę MLKS Polan Żabno opuścił trener Piotr Brożek. Przed zarządem pojawił się więc następny dylemat - poszukiwania nowego szkoleniowca.”

Drużyna w swoim pierwszym sezonie w czwartej lidze osiągnęła zamierzony cel, czyli utrzymanie bytu czwartoligowca. Początki były ciężkie, zwłaszcza druga część rundy jesiennej, gdy drużyna przegrała 6 z 7 ostatnich spotkań, jednak drużynie udawało zdobywać się punkty w wielu ważnych meczach z zespołami, które także walczyły o utrzymanie. Dobra dyspozycja w tych meczach sprawiła, że zespół Polanu z 3 punktową przewagą nad spadkowiczami, utrzymał się w IV lidze na kolejny sezon.

Cytat z książki "LZS i MLKS "Polan" Żabno w latach 1990-2010" autorstwa Pawła Domańskiego

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości