Historia klubu część VI: 85-lecie działalności sportowej w Żabnie

Historia klubu część VI: 85-lecie działalności sportowej w Żabnie

W naszych rozważaniach coraz bardziej zbliżamy się do czasów współczesnych, ale zanim to nastąpi kilka kolejnych artykułów poświęconych zostanie latom 90. XX wieku.

Rozpoczynamy od ogólnego podsumowania okresu od 1990 do 2000 roku.

"Przemiany ustrojowe w Polsce znalazły swoje odbicie w zakresie działalności sportowej żabnieńskiego klubu. Dotyczyło to zwłaszcza pozyskiwania środków finansowych.

Funkcję prezesa LZS Żabno pełnił Tadeusz Chrościński. Opiekę szkoleniową nad pierwszym zespołem sprawował Piotr Brożek. Prowadzono również systematyczne szkolenie młodzieży w kategorii juniorów oraz trampkarzy starszych i młodszych.

Sierpień 1991 - trenerem LZS Żabno został Henryk Urasiński.

24 stycznia 1993 - nastąpiła zmiana zarządu LZS Żabno. Od tego czasu funkcję prezesa klubu pełnił Marian Fido. Już w mają tr. rozpoczęto budowę nowego obiektu socjalnego na żabnieńskim stadionie.

Od sezonu 1992/93 funkcję pierwszego trenera pełnił Paweł Domański, a w sezonie 1993/94 trenerem był Augustyn Maciuszek.

1 lipca 1994 - na szkoleniowca pierwszego zespołu powołany został ponownie Piotr Brożek. Funkcję tę sprawował do czerwca 1997 r.

16-17 września 1995 - w Żabnie uroczyście obchodzono 85-lecie działalności sportowej. Początki sięgały założenia gniazda "Sokoła" w 1910 r.

Od sezonu 1997/98 trenerem pierwszej drużyny został Stanisław Przeklasa, a od lipca 1998 r. obowiązki te przejął Tadeusz Syrek.

27 lipca 1999 - zebranie sprawozdawczo-wyborcze wybrało nowe władze żabnieńskiego klubu. Prezesem zarządu LZS Żabno został Ryszard Łoś."

Najważniejszym wydarzeniem tego okresu były uroczystości związane z obchodami 85-lecia działalności sportowej w Żabnie. Z tej okazji były zorganizowane rozgrywki piłkarskie drużyn młodzieżowych, seniorów, a także mecz policjantów-księży-samorządowców. Dodatkowo na stadionie odbył się pokaz tresury psów policyjnych, akrobacje lotnicze, skoki spadochronowe oraz pokaz sztucznych ogni. Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć w galerii.

Fotografie przedstawiają także drużyny młodzieżowe, seniorskie oraz drużynę oldbojów z lat 90. Możemy również przeczytać notatki prasowe o sukcesach drużyny LZS Żabno, a także wspomnienia o wychowankach, którzy świetnie radzili sobie w klubach wyższych klas rozgrywkowych. Byli to między innymi: Waldemar Dzierżanowski, Rafał Wójcik, Grzegorz Cholewa, Tomasz Kijowski oraz Magdalena Cholewa.

Pomimo tego, że LZS Żabno nie był najbogatszym klubem, w tym okresie rodziło się wiele talentów, które odnosiły boiskowe sukcesy z klubem i dobrymi występami zasłużyli na transfer do drużyn grających na wyższym poziomie, a ci którzy postanowili grać w swoim macierzystym klubie dbali o to by LZS Żabno ciągle występował na odpowiednim dla siebie poziomie czyli w IV lidze lub klasie okręgowej. Udawało się również zapewniać młodym sportowcom jak najlepsze warunki do tego by mogli rozwijać się w wielu dyscyplinach takich jak: piłka nożna, siatkówka, tenis stołowy i lekkoatletyka.

Cytat z książki "100 lat, Od KS "Dunajec" do MLKS "Polan" Żabno, 1918 - 2018" autorstwa Pawła Domańskiego

Powiązana galeria:
zamknij reklamę

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości