Historia klubu część V: Stawianie na młodzież

Przed nami już piąta część rozważań o historii Polanu Żabno.

Dzisiejszy artykuł poświęcony zostanie przede wszystkim znakomitemu rozwojowi zespołów młodzieżowych w latach 1980 - 1990.

"Początek lat 80. i związane z tym wydarzenia w kraju nie miały większego wpływu na działalność sportową w Żabnie. Klub wspierany był przez Urząd Miasta i Gminy, który zapewniał drużynom środowisko transportu oraz częściowe utrzymanie i konserwację obiektu sportowego.

Lipiec 1980 - funkcję trenera pierwszej drużyny LZS Żabno objął Henryk Urasiński. Zespół występował w klasie międzyokręgowej.

1982 - drużyny młodzieżowe (juniorów i trampkarzy) brały regularny udział w corocznych obozach przygotowawczych. Obozy organizowane były przy współpracy z ZHP Żabno. Ponadto wspomniane drużyny brały udział w rozgrywkach halowych organizowanych przez TOZPN Tarnów.

1983 - Szkolny Związek Sportowy przy współpracy z LZS Żabno był organizatorem Mistrzostw Gminy i Mistrzostw Rejonu w takich dyscyplinach jak: czwórbój Ia, trójbój Ia, wieloboje specjalistyczne, biegi przełajowe oraz piłka nożna.

1983/84 - drużyna LZS Żabno występowała w klasie okręgowej.

9 maja 1985 - SZS i LZS Żabno byli organizatorami masowych biegów przełajowych z okazji "Dnia Zwycięstwa". Łącznie na poszczególnych dystansach udział wzięło ponad 450 uczestników.

1986 - po zakończeniu rundy jesiennej zmiana zarządu klubu. Nowym prezesem LZS Żabno wybrany został Stanisław Mikuta. Drużyna z Żabna występowała w klasie okręgowej.

Lipiec 1987 - na funkcje pierwszego trenera LZS Żabno powołany został ponownie Piotr Brożek.

1988 - 1990 - Żabno w dalszym ciągu było organizatorem licznych imprez sportowych dla dzieci i młodzieży, co przynosiło obopólne korzyści. Wszystko przy współpracy z LZS Żabno"

Lata 80. to początek sporego rozwoju sportu wśród żabnieńskiej młodzieży.

Drużyny młodzieżowe uczestniczyły w wielu rozgrywkach. w obozach, a także uczestniczyli w zmaganiach w wielu innych dyscyplinach sportowych. Spora część zawodników z trampkarzy oraz juniorów, z tego właśnie okresu, stanowiła w następnych latach o sile napędowej drużyny seniorów.

W galerii zdjęć z tego okresu możemy zobaczyć poszczególne roczniki w trampkarzach młodszych, trampkarzach starszych oraz juniorów.

Nie można również zapomnieć o drużynie seniorów z lat 1980 - 1990, która solidnie bez przerwy występowała w klasie okręgowej czyli w ówczesnej 4 lidze.

Na fotografiach również możemy zobaczyć ich zdjęcia, zdjęcia całej drużyny oraz także wspomnienie z "Biegów Zwycięstwa" z 1985 roku.

Cytat z książki "100 lat, Od KS "Dunajec" do MLKS "Polan" Żabno, 1918 - 2018" autorstwa Pawła Domańskiego

Powiązana galeria: