Historia klubu część XI: Drużyny młodzieżowe w sezonie 1992/1993

Historia klubu część XI: Drużyny młodzieżowe w sezonie 1992/1993

W poprzednim artykule mogliśmy przeczytać o dokonaniach drużyny seniorów w sezonie 1992/1993, tym razem czas na drużyny młodzieżowe.

Będziemy mogli przeczytać o tym kto występował w drużynach młodzieżowych we wspomnianym sezonie, o ich wynikach w rozgrywkach ligowych oraz halowych, a także znajdziemy wspomnienie Mistrzostw Polski trampkarzy starszych, w którym udział brali zawodnicy LZS Żabno.

“W swoich rozgrywkach bardzo dobrze zaprezentowali się juniorzy i trampkarze. Od tego sezonu TOZPN podjął decyzję o utworzeniu dwóch grup klasy okręgowej w tych kategoriach wiekowych. Grupa, w której występowały żabnieńskie zespoły młodzieżowe (zarówno juniorów jak i trampkarzy) liczyła 12 drużyn. Grały tam jeszcze: ZKS Tamel Tarnów, Podkarpacie II Pustynia, Wisłoka II Dębica, BKS Bochnia, Tarnovia, Unia II Tarnów, MKS Dębica, LKS Tuchovia, Jadowniczanka, Błękitni Tarnów i Dąbrovia. Podstawową kadrę juniorską tworzyli ci chłopcy, którzy w poprzednich sezonach występowali w drużynie trampkarzy. Tak więc utrzymywany był tzw. ciąg szkoleniowy. W skład juniorów wchodzili: Grzegorz Szymura, Radosław Dumański, Mariusz Górowski, Krzysztof Górowski, Jarosław Wielgus, Krzysztof Luszowski, Maciej Domański, Bogumił Sawczyk, Ryszard Węc, Jarosław Tabor, Sławomir Żołądź, Marek Żołądź, Piotr Spinda, Robert Bajorek, Grzegorz Grajdura, Robert Światłowski, Andrzej Magiera, Stanisław Baran, Wiktor Korus i Paweł Liro.

Przyszłość tkwiła jednak w trampkarzach, gdyż wśród najmłodszych można było wyszukiwać utalentowanych piłkarsko chłopców. Podstawową drużynę trampkarzy starszych w sezonie 1992/93 tworzyli: Damian Kalita, Ireneusz Padło, Sławomir Szyszka, Radosław Baran, Rafał Lechowicz, Paweł Łoś, Robert Szymura, Andrzej Zając, Krzysztof Zając, Tomasz Nita, Marcin Węgiel, Tomasz Urban, Piotr Jachimek, Grzegorz Cholewa, Grzegorz Sęk, Rafał Urban i Rafał Wójcik.”

“W okresie zimowym (styczeń-luty) w lidze halowej brali udział trampkarze młodsi i starsi. Rozgrywki w kategorii trampkarza starszych potwierdziły już po raz kolejny, że w Żabnie można było liczyć na uzdolnioną piłkarsko młodzież. W ostatecznej klasyfikacji drużyna z Żabna zajęła II miejsce, ustępując jedynie “Unii” I Tarnów. Pierwsza trójka przedstawiała się następująco:

W finałach brało udział 10 zespołów (zwycięzcy poszczególnych grup). Warto dodać, że królem strzelców ligi halowej został LZS Żabno Rafał Wójcik, który zdobył w całym turnieju 22 bramki.

Natomiast w kategorii trampkarzy młodszych reprezentanci żabnieńskiego klubu zajęli w rozgrywkach finałowych V lokatę. Najlepsi w tych rozgrywkach okazali się piłkarze Błękitnych Tarnów.”

“Zadowalające wyniki końcowe osiągnęli również w tym sezonie rozgrywkowym juniorzy i trampkarze. W kategorii juniorów zespół z Żabna zajął ostatecznie 9. miejsce w tabeli, natomiast trampkarze (starsi) zakończyli rozgrywki na miejscu 5.

Bardzo miłą niespodziankę już na zakończenie całego sezonu piłkarskiego w tym roku sprawiła działaczom i szkoleniowcom trójka reprezentantów trampkarzy starszych LZS Żabno. Do kadry województwa tarnowskiego na Finały Mistrzostw Polski “Piłkarska Kadra Czeka” powołani zostali: Grzegorz Cholewa, Grzegorz Sęk i Rafał Wójcik. Finały odbyły się w dniach 1-12 sierpnia 1993 r. w Mieszkowicach k. Szczecina. Oto wyniki, jakie osiągnęła kadra województwa tarnowskiego w tych finałach:


 

Ostatecznie reprezentanci Tarnowa zajęli w turnieju drugie miejsce, zdobywając zarazem wicemistrzostwo Polski. Tytuł mistrza Polski przypadł młodym zawodnikom z Koszalina. Trenerami tarnowskiej młodzieży byli szkoleniowcy Podkarpacia z Pustyni k. Dębicy - Janusz Krupa i Bronisław Błaszkiewicz. Królem strzelców wspomnianego turnieju został zawodnik z Żabna - Rafał Wójcik, który zdobył 11 bramek. Był to pierwszy przypadek w historii LZS Żabno, gdzie klub mógł poszczycić się trzema wicemistrzami Polski w kategorii trampkarzy starszych”

“Już po zakończeniu sezonu rozgrywkowego oraz roku szkolnego, miejscowy klub sportowy przy współpracy ze Szkolnym Związkiem Sportowym oraz Urzędem Miasta i Gminy w Żabnie, zorganizował ciekawą imprezę dla wszystkich chętnych młodych adeptów piłkarstwa. Główną bazą wszelakich zajęć był stadion. Impreza była formą półkolonii, w której brali udział chłopcy z Żabna i całej gminy. Zajęcia odbywały się w dniach 6-19 lipca 1993 r. w godz. 9.00-13.00. Dzieci i młodzież miały zapewniony środek transportu, a dodatkowo wszyscy otrzymywali jeden gorący posiłek. Uczestników podzielono na dwie grupy wiekowe: kl. III-V i VI-VIII. Praktycznie wszyscy brali udział w takich dyscyplinach jak: p. nożna, p. koszykowa, kometka, żonglerka nogą, skok w dal, slalomy z piłką, rowerowy tor przeszkód czy tenis stołowy. Na zakończenie najlepsi otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast każdy z uczestników półkolonii dostał również paczkę ze słodyczami.

Młodzieżą w czasie zajęć opiekowali się: Marian Fido (prezes LZS, główny organizator) oraz wychowawcy - Stefania Domańska, Zbigniew Gubernat, Marian Pitaś, Rafał Bułat, Marek Madejski, Tomasz Kijowski, Jarosław Cholewa i Paweł Domański.”

Drużyny młodzieżowe LZS Żabno podobnie jak w latach poprzednich bardzo dobrze spisywały się nie tylko w rozgrywkach ligowych, ale również w rozgrywkach halowych. Ostateczne wyniki w futsalu były nawet lepsze niż te osiągane na boiskach trawiastych.

Wysiłek wkładany w treningi i grę we wszystkich rozgrywkach przyniósł chłopakom z Żabna wiele uznania oraz trzem z nich możliwość reprezentowania barw Tarnowa na Mistrzostwach Polski trampkarzy starszych, na których udało im się zająć 2 miejsce.

Sport w Żabnie często poszerzał się ponad piłkę nożną na co wskazują wcześniejsze zapisy historyczne. Również w latach 90. o tym nie zapomniano.

Podczas wakacji 1993 r. organizacja zajęć grupowych przy współpracy LZS-u, Szkolnego Związku Sportowego oraz Urzędu Miasta i Gminy dla dzieci i młodzieży, by w tym czasie najmłodsi mieli dużo zajęć ruchowych w zakresie wielu dyscyplin sportowych. Ścisła współpraca tych podmiotów dawała wiele dobrego w zakresie rozwoju sportu nie tylko w Żabnie, ale również w całej gminie.

W galerii zdjęć możemy zobaczyć zdjęcia zebrane z całego okresu od 1990 do 2000.

Cytaty z książki "LZS i MLKS "Polan" Żabno w latach 1990-2010" autorstwa Pawła Domańskiego

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości