Historia klubu część XXVI: Pożegnanie z IV ligą cz. II

Historia klubu część XXVI: Pożegnanie z IV ligą cz. II

W dwudziestym szóstym już artykule poświęconym historii żabnieńskiego klubu piłkarskiego skupimy się podsumowaniu rundy wiosennej w wykonaniu pierwszej drużyny Polanu w sezonie 2003/2004, a także dowiemy się jak przebiegały wybory do Zarządu klubu, jak poradziły sobie rezerwy w pierwszym sezonie w klasie A oraz będzie można przeczytać o konferencji sprawozdawczo-wyborcznej TOZPN i nagrodach rozdanych właśnie na tej konferencji. Ostatnia wzmianka będzie dotyczyła wizyty sąsiadów ze Słowacji, a konkretnie drużyny Liptovskiego Mikulasu.

Zapraszamy do lektury!

“...Od 1 stycznia 2004 r. obowiązki pierwszego trenera drużyny MLKS Polan Żabno przejął Stanisław Krok z Tarnowa. Rezerwami występującymi w kl. “A” zajmował się od tego czasu Grzegorz Trytko (prowadzący dotąd Unię Niedomice), a opiekunem drużyn młodzieżowych pozostał nadal Roman Osuch.

Pierwsze treningi odbyły się zaraz po Nowym Roku. Korzystanie z sali gimnastycznej przy szkole podstawowej trwało aż do połowy lutego, ponieważ warunki atmosferyczne nie pozwalały prowadzić zajęć na boisku. Zaplanowane wcześniej mecze sparingowe też musiano zweryfikować. Poza tym wielu zawodników borykało się z kontuzjami, co eliminowało ich z treningów. Zapewne miało to wpływ na późniejsze wyniki całego zespołu.

Zapowiadane wcześniej zebranie sprawozdawczo-wyborcze MLKS Polan Żabno zwołano na 11 stycznia 2004 r. Obrady miały miejsce w sali widowiskowej miejscowego Centrum Kultury. Oprócz przedstawicieli władz samorządowych Żabna w konferencji brali także udział zaproszeni goście z Tarnowa. Ponieważ kończyła się kadencyjność zarządu należało wybrać nowe władze klubu. W wyniku przeprowadzonych wyborów Zarząd MLKS Polan Żabno przedstawiał się następująco:

Prezes - Ryszard Łoś

Z-cy prezesa - Sławomir Pitaś, Tadeusz Kurpisz

Sekretarz - Józef Wąż

Skarbnik - Tadeusz Burzawa

Członkowie - Eugeniusz Mikos, Jan Kijowski, Antoni Starzec i Roman Oleksy

Komisja Rewizyjna - Mirosław Wajda (przewodniczący), Paweł Domański i Adam Tomczyk

Wybrano również delegatów na konferencję sprawozdawczo-wyborczą TOZPN. Zostali nimi: Marian Fido, Ryszard Łoś i Józef Wąż. Nowy zarząd rozdzielił także inne funkcje w klubie. Kierownikiem pierwszej drużyny został ponownie Roman Oleksy, zaś tę samą funkcję w zespole rezerw pełnił od tego czasu Tadeusz Kurpisz, który powołany został dodatkowo na stanowisko opiekuna szatni. Natomiast obowiązki gospodarza obiektu sportowego pozostały w gestii Stanisława Buczka.

Wkrótce trener S. Krok ustalił podstawową kadrę MLKS Polan Żabno. W rundzie wiosennej w jej skład wchodzili: Grzegorz Szymura, Maciej Michałek, Grzegorz Mosio, Grzegorz Trytko, Rafał Urban, Daniel Kurzawski, Daniel Krzaczek, Andrzej Wójcik, Kamil Jachym, Bartosz Gubernat, Mariusz Szostak, Grzegorz Cholewa, Mirosław Galus, Tomasz Kurpisz, Piotr Spinda, Tomasz Urban, Marek Madejski, Paweł Łoś, Rafał Cegielski, Bartłomiej Kijowski, Bartłomiej Lustofin, Krzysztof Grabka, Grzegorz Świątek, Paweł Liro, Dawid Kurzawski.

Zarówno początek jak i cała runda wiosenna była dla żabnieńskich zawodników niezbyt udaną. Drużyna nie mogła znaleźć odpowiedniego rytmu zwycięstw, a więc i punktów. Sytuacja stawała się coraz bardziej alarmująca. Działacze podjęli zatem odpowiednie kroki, które miały poprawić sytuację.

Na temat posunięć organizacyjnych w żabnieńskim klubie pisała “Gazeta Krakowska” 18 maja 2004 r. Oto fragment wspomnianego artykułu:

Właśnie tego dnia z funkcji trenera pierwszej drużyny zrezygnował Stanisław Krok. Do zakończenia rozgrywek pozostało siedem spotkań, które miały zadecydować o pozostaniu zespołu MLKS Polan Żabno w gronie czwartoligowców. Zarząd rozpoczął kolejne poszukiwania. Tymczasem obowiązki szkoleniowców drużyny przejęli: Grzegorz Trytko i Daniel Krzaczek. W pierwszym rzędzie chodziło o zagwarantowanie spokoju wśród zawodników, jak również wśród działaczy. Nerwowa atmosfera udzielała się bowiem wszystkim, gdyż sytuacja w tabeli stawała się coraz bardziej niekorzystna. Walczyć należało jednak do końca.

Ponownie na temat zmian szkoleniowców w Żabnie pisała “Gazeta Krakowska”. Artykuł ukazał się 26 maja, a treść była następująca:

Wkrótce, bo już od 1 czerwca, oficjalnie obowiązki trenera MLKS Polan Żabno przejął ponownie Tadeusz Syrek, sprowadzony do Żabna z Tarnovii. Ale i to niewiele pomogło pierwszej drużynie - zmiany nie przyniosły pożądanych rezultatów. Polan Żabno przegrał ostatnie sześć spotkań, które decydowały o pozostaniu w IV lidze. Drużyna zajęła ostatnie miejsce w tabeli (18.) i musiała opuścić szeregi czwartoligowców.

Wyniki jakie uzyskała żabnieńska drużyna w tej rundzie były następujące:

1.Polan - Orkan 0:0

2.Tarnovia - Polan 4:2 (bramki: G. Cholewa i Daniel Kurzawski)

3.Polan - Wierchy 1:1 (bramka: G. Cholewa)

4.BKS Bochnia - Polan 1:0

5.Polan - Lubań 0:2

6.Wolania - Polan 0:0

7.Polan - Huragan 0:0

8.Unia Tarnów - Polan 0:0

9.Polan - Kolejarz Stróże 2:1 (bramki: A. Wójcik 2)

10.Wisła Szczucin - Polan 2:1 (bramka: Daniel Kurzawski)

11.Polan - Tuchovia 4:1 (bramki: G. Mosio 2, R. Urban i Daniel Kurzawski)

12.Malinex - Polan 3:0

13.Polan - Okocimski 2:3 (bramki: G. Mosio i Daniel Kurzawski)

14.Dunajec Nowy Sącz - Polan 3:1 (bramka: P. Łoś)

15.Polan - Victoria 1:3 (bramka: G. Cholewa)

16.Glinik - Polan 5:1 (bramka: D. Krzaczek)

17.Poprad - Polan 4:1 (bramka: Daniel Kurzawski)

Rozgrywki w tej rundzie trwały od 21 marca do 19 czerwca 2004 r.

Oto tabela rozgrywkowa po zakończeniu sezonu 2003/04

Najdłużej podczas spotkań na boisku przebywali: Grzegorz Mosio - 1460 min., Andrzej Wójcik - 1450 min. oraz Bartłomiej Lustofin i Piotr Spinda - po 1260 min. Natomiast najwięcej bramek zdobyli: Daniel Kurzawski - 5 oraz po 3 - Grzegorz Cholewa i Grzegorz Mosio.

Niestety, ani zmiany szkoleniowców, ani zawodników nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Czteroletni pobyt Polanu Żabno w szeregach IV ligi przeszedł do historii. Było to bardzo przykre, zwłaszcza dla działaczy i kibiców, ponieważ Polan był jedynym zespołem w tamtych latach, który reprezentował gminę Żabno na szczeblu tak wysokiej klasy rozgrywkowej. Sezon 2003/04 zakończono więc w niezbyt przyjemnych nastrojach.

Trudno również podjąć się oceny, co było przyczyną słabej postawy żabnieńskich piłkarzy. Niedomówień i dyskusji było wiele, ale i one nie mogły zmienić zaistniałej sytuacji. Z faktem należało się pogodzić i podjąć nowe działania w zakresie odbudowy (przede wszystkim psychicznej) drużyny, a także dalszego szkolenia.

Pisała także na ten temat “Gazeta Krakowska” z 25 czerwca 2004 r. Oto fragment wspomnianego artykułu:

W miarę dobrze radzili sobie natomiast w rozgrywkach kl. “A” rezerwy pierwszego zespołu. Chętnych do grania było sporo, a trenerzy (runda jesienna W. Boduszek, runda wiosenna G. Trytko) dawali szansę praktycznie wszystkim. Występowali w tej drużynie zarówno zawodnicy, którzy tworzyli zasadniczy trzon tego zespołu, jak również ci, którzy powołani byli do pierwszej kadry żabnieńskiego klubu. W końcowej klasyfikacji zespół rezerw zajął 13. miejsce z dorobkiem 21 pkt. Bramki 34:72. Chociaż występowało wtedy 14 zespołów w kl. “A”, drużyna zdołała utrzymać się w tej klasie rozgrywkowej. W sezonie 2003/04 Polan II Żabno reprezentowali m.in.: Zbigniew Gubernat, Tomasz Kurpisz, Grzegorz Solak, Paweł Burzawa, Piotr Jachimek, Paweł Jachimek, Michał Sęk, Krzysztof Grabka, Kamil Jachym, Szymon Kozak, Marcin Lustofin, Rafał Łoś, Bartosz Miś, Kamil Pudełko, Mateusz Szpilski, Przemysław Wróbel, Szymon Zieliński, Krzysztof Zaborowski. Mateusz Pudełko i Mariusz Szostak.

Już po zakończeniu wszelkich rozgrywek odbyła się w Tarnowie konferencja sprawozdawczo-wyborcza TOZPN. Obrady miały miejsce 26 czerwca 2004 r., uczestniczyli w niej także przedstawiciele żabnieńskiego klubu i gminy Żabno. Wśród odznaczonych za działalność sportową na rzecz klubu i gminy Żabno. Wśród odznaczonych za działalność sportową na rzecz rozwoju tarnowskiej piłki nożnej znaleźli się: Marian Fido - Złota Honorowa Odznaka PZPN, Ryszard Łoś - Złota Odznaka Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, Robert Tarchała - Srebrna Odznaka MZPN oraz Tadeusz Dydyński, Władysław Kijak i Zbigniew Lustofin, którzy otrzymali pamiątkowe puchary za wkład w rozwój piłki nożnej. Było to również wyróżnieniem dla Żabna.

Także w tym dniu żabnieński klub gościł piłkarzy z Liptowskiego Mikulasu (Słowacja). Mecz zakończył się wynikiem remisowym - 2:2. Drużynę gości reprezentowali: Dusan Vincur, Jan Zavodny, Martin Hrbko, Daniel Klepac, Marian Hlavna, Albin Gonsenica, Ondrej Hlavaty, Milan Kuska, Dusan Kral, Jan Pekarik, Jan Smiesko, Gustav Durny, Martin Slabecius, Leszek Błachuta - gościnnie.

Natomiast w zespole żabnian wystąpili: Roman Oleksy, Mariusz Czosnyka, Andrzej Miękina, Ryszard Łoś, Eugeniusz Tatarczuch, Jarosław Kijowski, Robert Tarchała, Marek Tatarczuch, Stanisław Buczek, Tomasz Kijowski, Marian Pitaś, Henryk Szpilski, Grzegorz Lech, Bogdan Drąg, Krzysztof Wójcik, Paweł Góral i Piotr Bil.

Mecz sędziował Mateusz Libera, a na liniach pomagali mu Sebastian Kieć i Bogusław Męcnarowski. Potem odbyło się bardzo miłe spotkanie z zawodnikami i działaczami żabnieńskiego klubu, podczas którego wymieniono drobne upominki. Współpraca z Liptovskim Mikulasem trwała już od dłuższego czasu.”

- Cytat z książki "LZS i MLKS "Polan" Żabno w latach 1990-2010" autorstwa Pawła Domańskiego

Pierwsza przygoda Polanu z czwartoligowymi boiskami dobiegła końca w 2004 roku. Po czterech długich sezonach klub ponownie będzie musiał powalczyć w piątej lidze o powrót do jakże już dobrze znanej czwartej ligi. Wiele rzeczy w klubie musi się zmienić, by doszło do tej sytuacji i Zarząd klubu po raz kolejny staje przed nie lada wyzwaniem. Znaleźć trenera, który podniesie z kolan przybitą drużynę po wielu porażkach z rzędu i wprowadzenie ich na właściwe tory, które będą mogły zaprowadzić Polan z powrotem w szeregi czwartoligowców.

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości